گروه خبري : اخبار و اطلاعیه ها
تاريخ انتشار : 1399/11/23 - 09:40
كد :55

کاربرد شیر پروانه ای

یکی از انواع تجهیزات صنعتی و در واقع شیر آلات صنعتی با کاربرد فراوان و مختص به خود شیر پروانه ای یا butterfly valve می باشد. شیر پروانه ای دارای طراحی خاص و ساده ای بوده و انواع گوناگون دارد. ما در مهاب پلیم راستین غرب نمایندگی فروش انواع شیرآلات صنعتی برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با انواع شیر پروانه اب و کاربرد های آن به شرح این نوع از شیرآلات صنعتی می پردازیم با ما همراه باشید.

شیر پروانه ای 

انواع مختلفی از شیرها یا همان ولو ها در کنترل جریان وجود دارد. از شیر آلات صنعتی به دلایل مختلفی مانند حمل مواد سیال، کنترل فشار، محدودیت‌ های لوله‌ کشی و حمل مواد محتوی جامدات استفاده می‌شود. از بین انواع شیرها، شیر پروانه‌ ای به دلایل مختلفی از جمله برخی از موارد ذکر شده در بالا، به‌ عنوان یک شیر کنترل استفاده می‌شود. شیر های پروانه ای یکی از مفید ترین شیر هایی هستند که یک سیستم لوله‌ کشی می‌تواند داشته باشد. این شیرها به اپراتور توانایی شروع، متوقف یا حتی محدود کردن جریان آب را در یک سیستم می‌دهند.این موضوع زمانی به چشم می‌­آید و مفید واقع می‌­شود که سیستم نیاز به تعمیرات، تمیز کردن یا تغییراتی داشته باشد و شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که هیچ مایعی وارد لوله ­ها نمی‌شود.

 

کاربرد شیر پروانه ای

موارد استفاده از شيرهاي پروانه اي

 •  ايستگاه نيروي حرارتي
 •  ايستگاه نيروي هيدروليكي
 • صنايع ، بخصوص صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و ساير رشته‌هاي صنعتي
 •  در مورد لوله كشي آب و فاضلاب

مزایای شير پروانه اي

 • كم بودن وزن و اندازه (سبك وزن بودن)
 •  عدم لزوم به تكيه گاه اضافي
 •  سوار كردن فوري و افت فشار كم
 •  استفاده از محرك (ساده و آسان)
 •  استفاده از شير براي بستن و باز كردن و كنترل كردن سيال

انواع شیر پروانه ای 

بر اساس نوع انتهای شیر پروانه ای بدن در انواع زیر موجود است.

 • شیر پروانه ای فلنچی (Both Flanged Ends)
 • شیر پروانه ای ویفری (Wafer Type Ends)
 • شیر پروانه ای لاگ (Lug Type Ends)
 • شیر پروانه ای جوشی (Butt Welded Types Ends)

شیر پروانه ای ویفری 


بدنه ویفر بین فلنج های لوله قرار گرفته و پیچ و مهره های فلنجی بدن را احاطه کرده است. نصب شیر پروانه ای نوع ویفر آسان است، اما نمی توان آن را به عنوان شیر جداسازی استفاده کرد.


شیر پروانه ای لاگ

بدن لاگ دارای سوراخ هایی در محوطه ای از بدن است که این سوراخ ها داری پیچ است و این سوراخ ها با فلنج مطابقت دارند.

شیر پروانه ای فلنچی

در این نوع، بدن فلنج است که مطابقت با بعد فلنج لوله.

شیر پروانه ای جوشی

این نوع شیر برای فشار بالا استفاده می شود و به طور مستقیم به لوله جوش داده می شود.

جنس شیر پروانه ای 

شیرهای پروانه ای از جنس های کربن استیل (Carbon Steel)، استنلس استیل (Stainless Steel)، استنلس استیل آستنیتیک، استنلس استیل دوپلکس، آلیاژهای نیکل، آلیاژهای تیتانیوم و آلیاژهای نیکل آلومینیوم ساخته می شوند.

شیر پروانه ای از جنس کربن استیل

کربن استیل آلیاژی است که از ترکیب درصد خاصی از کربن با آهن ساخته می شود. در شیر پروانه ای از کربن استیل در ساخت بدنه و دیسک شیر استفاده می شود. از آنجایی که کربن استیل نسبت به سایر متریال ها ارزان تر است؛ شیرهای پروانه ای کربن استیل ارزان تر هستند. کربن استیل مقاومت کمی در برابر خوردگی دارد پس نمی توان آن ها را در مسیر سیالات خورنده استفاده کرد.

شیر پروانه ای از جنس استنلس استیل و آلیاژهای آن

آلیاژی از آهن که با حداقل 10.5 درصد کروم ساخته شود، استنلس استیل است. کروم با ایجاد یک لایه از اکسید خود بر روی سطح آهن مانع از خوردگی آن می شود. مهم ترین آلیاژهای استنلس استیل عبارت اند از فریتیک، مارتنسیتیک، آستنیتیک و دوپلکس. استنلس استیل آستنیتیک علاوه بر کروم نیکل و عناصر دیگری نیز دارد که باعث بالا رفتن سختی آن می شود. استنلس استیل دوپلکس 50 درصد آستنیت و 50 درصد هیدروکسید آهن دارد.

شیر پروانه ای با آلیاژهای نیکل

آلیاژهای نیکل در سیستم هایی که نیاز به سختی بالا و مقاومت در برابر خوردگی باشد، استفاده می شوند. این آلیاژها بسیار گران و سنگین هستند.

شیر پروانه ای با آلیاژ تیتانیوم

آلیاژ تیتانیوم دارای وزن کم و مقاومت بالا هستند. روش محافظت از خوردگی همانند آلیاژ استنلس استیل است.

شیر پروانه ای با آلیاژ نیکل آلومینیوم

آلیاژ نیکل آلومینیوم از 10 درصد آلومینیوم، 5 درصد نیکل و 5 درصد آهن تشکیل شده است. این آلیاژ به خصوص در آب دریا مقاومت بالایی دارند. تنها عیب این آلیاژ سرعت بالای خورده شدن آن به نسبت استنلس استیل است.بنابراین می توان گفت که شیرها از جنس های متفاوتی ساخته می شوند و انتخاب متریال مناسب می تواند به پارامترهای مختلفی مانند هزینه، طول عمر و شرایط سیستم بستگی داشته باشد.