لوله های کاروگیت

برای مشاهده انواع لوله کاروگیت کلیک کنید.

 لوله کاروگیت لوله ای میباشد که بر روی سطح خود دارای شیارهای موازی و خط الراس هایی میباشد. لوله کاروگیت هم میتواند از جنس استیل باشد و هم میتواند از پلی اتیلن تولید شود. برای مثال لوله کاروگیت میتواند از جنس پلی اتیلن چگالی بالا باشد و یا از جنس پی وی سی باشد.این لوله ها میتوانند روکش شوند. لوله کاروگیت در کاربردهایی مثل زهکشی میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. لوله های کاروگیت در مواردی مورد استفاده قرار میگیرند که ویژگی هایی همچون انعطاف پذیری، استحکام و دوام مهم باشد مورد استفاده قرار میگیرند. لوله های کاروگیت سایز کوچک در مصارفی همچون زهکشی جهت حمل ابراه ها مورد استفاده قرار میگیرند و لوله های کاروگیت سایز بالاتر بعنوان کالورتها در زیر پلها و جهت حمل سیلاب ناشی از طوفانها بعنوان لوله های زهکش مورد استفاده قرار میگیرند
در واقع ویژگی انعطاف پذیری لوله های کاروگیت انها را برای یک سری متنوعی از کاربردها مناسب میسازد و بسیاری از پیمانکاران لوله های کاروگیت را به دلیل انعطاف پذیری به لوله های سفت و خشک ترجیح میدهند.در لوله ای کاروگیت هر چقدر که شکل کاروگیتی روی لوله بیشتر باشد لوله از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار خواهد بود. ساختار لوله کاروگیت دفن شده تاحدی توسط خاک اطراف لوله حمایت میشود.هر چقدر که لوله کاروگیت انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد به همان نسبت هم طول سرویس دهی این لوله و در واقع عمر سرویس دهی ان بالاتر میرود.در مواردی که لوله قرار است در زمین مودر استفاده قرار گیرد انتخاب لوله ای که دارای عمر سرویس دهی بالایی باشد بسیار حاوز اهمیت میباشد زیرا این امر بسیار پر هزینه و وقت گیر میباشد.
معمولا عمر سرویس دهی لوله های کاروگیت ۵۰،۷۵ و حتی ۱۰۰ سال براورد میشود. توجه داشته باشید که در مواردی که لوله باید مدفون شود و شرایط محیطی را تحمل کند، مواردی است که هنگام نصب لوله باید مورد توجه قرار گیرد.در رابطه با لوله های کاروگیت ph خاک باید مورد توجه قرار گیرد. در رابطه با لوله های استیل ph خاک باید در مقدار معینی باشد و یا اینکه لوله ها باید روکش شوند به نحوی که بتوانند این مقدار ph خاک را تحمل کنند.روکش هایی که معمولا برای لوله استیل در نظر میگیرند شامل گالوانیزه کردن با زینک، الومینیوم،پلیمر و اسفالت میباشد. لوله کاروگیت پلاستیکی پلی اتیلن میتواند ph بیشتری را تحمل کندو رسانایی ندارد. لوله های پلاستیکی میتوانند به نحوی تولید شوند که قسمت بیرون انها به شکل کاروگیت باشد و قسمت داخل انها به شکل صاف و نرم باشد. لوله های کاروگیت را میتوان به طرق مختلفی به هم متصل کرد. برخی از لوله ها با اتصالاتی همچون اتصالات اسپیگات در سر لوله ساخته میشوند.

با توجه به تکنولوژی ساخت قطعات پلیمری و نظایر آن، فعالیت چشمگیری در زمینه تولید لوله انعطافپذیر صورت گرفته است. امروزه این محصولات پلیمری در بسیاری از پروژههای تأسیسات زیربنایی مربوط به خطوط انتقال و شبکههای تحت فشار آب و خطوط انتقال و شبکههای جمعآوری فاضلاب بصورت ثقلی و تحت فشار، آدمروها، سپتیک تانکها و مخازن شیمیائی مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به ماهیت مولکولی مواد پلیمری، این نوع لولهها از شرایط مناسبی جهت بکارگیری در محیطهای خورنده همچون زمینهای شور برخوردار بوده و در حقیقت این ویژگی از مهمترین مشخصههای شناخته شده مواد پلیمری محسوب میگردد.لوله ساخته شده از مواد پلاستیکی از دهه سی ام قرن بیستم در تکنولوژی فاضلاب مورد استفاده قرارگرفته اند.که در اینجا لوله پلی اتیلن(HDPE) دوجداره که در ایران بصورت انبوه تولید و مورد استفاده میشوند را مورد بررسی اجمالی قرار می دهیم .

لوله های دوجداره پلی اتیلن

لوله های دوجداره پلی اتیلن به لوله هایی گفته میشود که دارای دو جداره ، یکی بیرونی با شکل ظاهری موجدار و یا به عبارتی حلقه حلقه و یکی لایه درونی لوله که دارای سطحی صاف میباشد که جهت عبور سیالات با ماهیتهای فاضلابی اسیدی و بازی و پسابهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند لوله های کاروگیت فشار بار داخلی ندارند یعنی سیال در حال عبور از داخل این لوله ها دارای فشار بار داخلی نیست و این لوله ها عملا به عنوان یک جوی زیر زمینی وظیفه انتقال سیالات مایع را به عهده دارند .لوله های کاروگیت دارای یک سطح بیرونی نیز میباشند که به صورت حلقه حلقه و دارای استحکام بالا یی میباشند و کلیه فشارهای سطحی و زیر سطحی اعم از  بار زنده و مرده را در زیر سطح زمین متحمل میشوند و علت این حلقه حلقه شدن سطح لوله به دلیل استحکام بخشی به لوله می‌باشد.

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره دارای استانداردهای مختلفی برای کاربرد‌های متفاوت است که معتبر ترین آنها , استاندارد DIN 8074 آلمان جهت لوله های تک جداره و DIN 16963 جهت اتصالات و استاندارد ASTM و استاندارد INSO 14427 ایران است که جزئیات هر کدام را جداگانه در بخش استاندارد‌ها می توانید مطالعه نمائید.
فرآيند توليد لوله های پلي اتيلن تک جداره به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي شوند.
مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده میشود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي‌شوند . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي‌شوند. سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي‌گردد.
حرارت بالاي مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك‌هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي‌يابد .
لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك‌هاي خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت مي‌گردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهاي مختلف و معين بريده مي‌شوند.