گروه خبري : اخبار و اطلاعیه ها
تاريخ انتشار : 1400/04/10 - 12:26
كد :60

انواع شیرآلات صنعتی

ولو ها يا شیرآلات صنعتی وسایل مکانیکی برای کنترل یا منحرف ساختن جریان و فشار مایعات، گازها و فاضلاب در داخل سیستم­ ها و خطوط لوله انتقال نفت، گاز و انواع سیالات می باشند.

شیرآلات صنعتی

ولو های صنعتی در سیستم های لوله کشی  برای قطع و وصل کامل جریان انتقال سیال  و برای تنظیم (دما و فشار و جریان سیال و سطح مایعات) و اطمینان از ایمنی کاربرد فراوانی دارند. انواع ولو بسته به نحوه کارکرد و مکانیزم به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود. در این مقاله شرکت pipingmall تلاش می­کند تا دسته بندی و کاربرد هر کدام از شیرآلات صنعتی را به طور کامل و مفید ارائه کند. 

انواع شیرآلات صنعتی

شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی و یا دروازه ای لغزنده دارای یک دیسک گوه ای صلب یا انعطاف پذیر می باشد .علاوه بر سرویس های قطع / وصل (on/off) ، این شیرآلات صنعتی را می توان جهت تنظیم جریان ، معمولا برای سایزهای بزرگتر یا مساوی 6 اینچ به کار برد . اما چنانچه دیسک مربوطه در مسیر خروجی به طور کامل مهار نشود ، دچار لرزش خواهد شد .برای اکثر سیالات از جمله بخار ، آب ، روغن ، هوا و گاز مناسب می باشد . گوه انعطاف پذیر (flexible wedge) جهت غلبه بر چفت شدن شیرآلات صنعتی به هنگام کاهش دما در سرویس های دما بالا ، و به حداقل رساندن گشتاور محرک لازم به وجود آمد . گوه انعطاف پذیر در اینجا داده نشده است . می توان این نوع دیسک را به دو چرخ قرار گرفته روی یک محور خیلی کوتاه شبیه دانست .

شیر دروازه صندلی

دارای دو دیسک موازی می باشد که در هنگام بسته شدن شیرآلات صنعتی به وسیله یک spreader در محل نشیمنگاه خود فشرده می شوند . در دماهای عادی جهت مایعات و گازها به کار می رود و برای تنظیم جریان مناسب نمی باشد . برای جلوگیری از ایرادات ناشی از مونتاژ مانند قفل شدن دیسک ها ، نصب آنها معمولا به صورت عمودی بوده و دسته شیر رو به بالا قرار می گیرد.

سوپاپ دروازه گوه دو دیسک

دیسک ها به صورت گوه بدون استفاده از spreader روی نشیمنگاهای زاویه دار قرار می گیرند .شرح آن مانند شیر فلکه کشویی دو دیسک با نشیمنگاه های موازی می باشد . اما برای شیرهای کوچک با سرویس های بخار ساخته می شود اغلب ، ساختار این نوع شیرآلات طوری است که امکان گردش دیسک و توزیع فرسایش را می دهد.

شیر دروازه تک دیسکی

جهت انتقال خمیر کاغذ و سایر سوسپانسیون ها و برای گازهای فشار پایین به کار می روند . در صورتی که جریان از طرف نشیمنگاه وارد شود ، عملکرد مطلوبی نخواهد داشت . چنانچه نیاز به سفت کردن شیر نباشد برای تنظیم جریان مناسب می باشد.

شیر دروازه صندلی های موازی تک دیسک

بر خلاف شیر لغزشی تک نشیمنگاه ، ورود جریان به این شیرآلات از هر دو طرف می تواند صورت گیرد .تنش در دسته و درپوش این نوع از شیرآلات نسبت به شیرآلات فلکه کشویی از نوع گوه ای کمتر می باشد . عمدتا جهت هیدروکربن های مایع و گاز به کار می رود.

سوپاپ دروازه دوشاخه

این شیر دارای یک دیسک مخروطی با سطح مقطع دایره ای است که بالا و پایین حرکت می کند . برای مسدود کردن مسیر عبور کامل جریان مناسب بوده اما فقط در سایزهای کوچک موجود می باشد.

شیرهای پلاگین

دارای یک دیسک استوانه ای یا مخروطی می باشد . از فواید این نوع از شیر صنعتی کم حجمی و حرکت دورانی 90 درجه دسته آن می باشد. شیر plug باریک مخروطی در بعضی موارد در موقعیت خود قفل می شود و نیاز به گشتاور محرکه زیادی دارد . این مساله تا حدی با استفاده از نشیمنگاه با اصطکاک کم ( تفلون،غیره )، یا توسط روغنکاری ( با این ایراد که سیال دچار آلودگی می شود ) قابل رفع است .مشکل اصطکاک در مکانیزم هایی که در آن ها دیسک قبل از دوران در موقعیت خود از نشیمنگاه جدا می شود ، یا در طراحی های خارج از مرکز (eccentric) نیز وجود دارد . استفاده های اصلی از این نوع شیرآلات صنعتی برای آب ، روغن ، فاضلاب و گازها می باشد .

شیر کور خطی

این یک وسیله برای مسدود کردن جریان می باشد که شامل فلنج با یک دیسک از نوع spectacle یا دیسک کورکننده می باشد .

شیر پروانه ای 

مزایای آن حرکت دورانی دسته ( 90 درجه یا کمتر ) ، کم حجمی و عدم تله شدن سیال در آن می باشد .در تمام سایزها موجود می باشد و می توان شیر پروانه ای را با جنسی که نسبت به خوردگی مقاوم باشد و یا در مدل های سیستم های بهداشتی تولید کرد . این شیرآلات صنعتی جهت مایعات ، پودرها و سیستم های خلا به کار می روند. نشیمنگاه پلاستیکی ارتجاعی که در اغلب موارد استفاده می شود دارای محدودیت دمای می باشد ،اما بسته شدن شیر پروانه ای به طور کامل در دماهای بالا در مدلی که دارای آب بند رینگ فلزی در محدوده دیسک است ، امکان پذیر می باشد .چنانچه شیر پروانه ای فلنجدار باشد ، می توان آن را در بین فلنج پیچ و مهره کرد .فلنج های از نوع فلنج اسلیپون یا فلنج دنده ای آببند مناسبی با برخی از شیرهای پروانه ای از نوع ویفری به وجود نخواهد آورد ، زیرا در آنها نشیمنگاه ارتجاعی موجود جهت انجام فعالیت آب بندی مجموعه ، بزرگتر ساخته می شود.

شیر توپی دوار

از فواید این نوع از شیرآلات صنعتی آب بندی مطمعن آن می باشد ، گشتاور محرکه کم ، فراوانی در سایزهای بزرگ ، حجم کم ، حرکت 90 درجه دورانی دسته و امکان تعویض تمام قسمت های صدمه دیده در خط در برخی طراحی ها می باشد .از معایب آن امکان گیر افتادن سیال در بدنه ( و در دیسک به هنگام بسته بودن ) می باشد و دیگر اینکه فقط جسم انعطاف پذیری که در پشت نشیمنگاه قرار دارد ،وظیفه تحمل فرسایش را بر عهده دارد .مشکل دوم با استفاده از شیرآلات صنعتی خارج از مرکز با یک نشیمنگاه قابل جلوگیری می باشد که دارای توپی با کمی خروج از مرکز بوده و به هنگام بسته شدن بر روی نشیمنگاه فشرده می شوند .استفاده عمده آن برای خطوط گاز و آب ، روغن ها ، فاضلاب و گازهای سیستم های خلا می باشد . این شیر در حدی که مجرای آن برای تنظیم جریان شکل داده شده باشد نیز موجود می باشد.