گروه خبري : اخبار و اطلاعیه ها
تاريخ انتشار : 1400/10/07 - 12:12
كد :66

کاربرد شیر صافی

شیرآلات در صنعت نقل و انتقال مایعات کاربرد بسیاری دارد. لوله کشی از سال ها پیش تا الان در زندگی انسان ها اثر بخش میباشد. شیر آلات از گذشته تا امروز، از متریال هایی مانند چوب، سفال، نقره، طلا، آهن، استیل و غیره تولید میشود.

شیر صافی

شیر آلات علاوه بر استفاده در ساختمان ها و منازل، در صنایع دیگری نیز کاربرد زیادی دارد. به طور کلی وظیفه شیر آلات، قطع و وصل کردن جریان، کنترل جریان و فشار، منحرف‌کننده جریان، تخلیه هوا میباشد. این محصول انواع گسترده ای دارد که بر اساس نوع، جنس و کاربرد آن به دسته های مختلفی تقسیم میشود.

شیر صافی چیست؟

شیر صافی نوعی شیر است که با استفاده از یک قطعه توری مانند، باعث جلوگیری از عبور ضایعات و اضافات شناور سیال در مسیر لوله می‌شود. شیر صافی ممکن است در بالای پمپ‌ها قرار بگیرند تا آن‌ها را در برابر ضایعات ساختمانی که ممکن است در لوله باقی مانده باشد، محافظت کند. وجود اضافات در سیال باعث افت فشار می‌گردد که این امر اتلاف انرژی و خرابی دستگاه را در پی دارد. 

 

کاربرد شیر صافی

مزایای استفاده از شیر صافی

شیر صافی یکی از پرکاربردترین شیرها در صنعت به خصوص در صنایع خاص مانند آب و فاضلاب، نفت، گاز و پتروشیمی است. یکی از ویژگی‌های متمایز این شیر آن است که با هر نوع سیالی از جمله گاز، آب، روغن، بخار و حتی فاضلاب سازگاری دارد. این شیر برای سیالاتی با خورندگی بالا مانند آب دریا همواره یکی از پیشنهادات محبوب کارشناسان بوده است.  استفاده از شیر صافی عمر سایر تجهیزات را طولانی‌تر می‌کند و از پمپ‌های گران‌قیمت، کنتور و سایر تجهیزات محافظت می‌کند. نکته‌ای در مورد شیر صافی وجود دارد که کم‌تر به آن اشاره می‌شود و آن نکته این است که این شیر فقط برای حذف ضایعات نیست !! در بعضی از موارد برای استخراج موارد با ارزش از دریا که به‌راحتی نمی‌توان آن‌ها را یافت از این شیر استفاده می‌شود. 

انواع شیر صافی

شیرصافی بسته به نوع آلیاژ و فلز موجود در آن، انواع و کاربرد متنوعی دارد. در ادامه با انواع پرکاربرد شیر صافی آشنا شوید:

شیر صافی چدنی

برای تولید این نوع صافی، از فلز آلیاژی چدن داکتیل استفاده میکنند. شکل ظاهری شیر صافی چدنی از یک سه راه ۴۵ درجه است، که در قسمت دهانه ۴۵ درجه آن توری استیل نصب میگردد. توری استیل شیر صافی چدنی در تمام مدت عمر کارکرد درون آب و محیط خورنده قرار دارد. این نوع شیر صافی مقاومت بالایی در برابر فرسایش و خوردگی دارد و عمر آن زیاد است. در پوش انتهایی شیر صافی، جهت تمیز کردن و استفاده مجدد، توانایی باز و بسته شدن دارد. و اخر قسمت شیر، با وسیله ای به نام کپ با پیچ و مهره کور میشود.

مزیت استفاده از شیر صافی چدنی

هزینه ساخت نسبتا پایین

 • قابل استفاده جهت انتقال آب آشامیدنی بزرگ و سیستم های آب غیر شرب
 • قابلیت تحمل فشار کاری ۱۰ بار و ۱۶ بار
 • سایز متغیر محصول بین ۲ تا ۱۲ اینچ

شیر صافی برنجی

جنس بدنه این نوع شیر آلات، از آلیاژ برنز و برنج است. کلاهک این نوع شیرآلات ها، از جنس آلیاژ برنج فورج شده میباشد. شیر صافی برنجی دارای دو نوع سبک و سنگین است. و تحمل فشار در گروه‌های مختلف ۱۰،۱۶،۲۰ و ۲۵ بار دارد.

مزیت استفاده از شیر صافی برنجی

 • مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا
 • سایز متغیر محصول بین ۱۵ تا ۸۰ میلی‌متر
 • مقاومت گسترده در برابر لکه، اکسایش، خوردگی اسیدی و غیره
 • توانایی نصب شیر در دو حالت افقی و عمودی

شیر صافی استیل

این نوع شیر صافی، دارای بدنه و توری از جنس آلیاژ ضد زنگ میباشد.

مزیت استفاده از شیر صافی استیل

 • مقاومت بالا در برابر حرارت و خوردگی
 • خاصیت ضد زنگ بودن محصول
 • سطح صیقلی آن جهت تمیز شدن آسان شیر صافی استیل
 • قابلیت نصب ۳ حالت افقی، عمودی و زاویه دار

شیر صافی فولادی

این نوع از شیر صافی، تحمل فشار بالایی دارد و طبق استاندارد ASME B16.34  طراحی و تولید می‌شود.

مزیت استفاده از شیر صافی فولادی

 • تحمل بالا در برابر حرارت بالای ۴۰۰ درجه سانتی گراد
 • مقاومت مکانیکی و حرارتی بالای محصول
 • استفاده از شیر صافی فولادی در دما و فشار کاری بالا