گروه خبري : اخبار و اطلاعیه ها
تاريخ انتشار : 1400/11/30 - 10:59
كد :67

انواع شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی از دسته شیرآلات برنجی محسوب می گردد که موارد مصرف بیشماری دارد. اولین مورد مصرف شیر فلکه کشویی دنده ای در مصارف ساختمانی صنعتی است.

شیر فلکه کشویی چیست

شیر آلات کشویی برای قطع و وصل کردن آب و ورودی انشعاب ها مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین شیر فلکه کشویی جزوی از تجهیزات و لوازم موتورخانه است. شیر فلکه کشویی در مدلهای مختلف و با جنس های مختلف برای مصارف متفاوت تولید می گردد. در این مقاله از مهاب پلیمر شیر فلکه کشویی و مشخصات آن را بررسی می کنیم.تاریخچه شیرفلکه بر می گردد به اولین شیرفلکه هایی که به‌وسیله انسان اختراع شد، همان چیزی است که اکنون به عنوان (دریچه) آب‌بند می شناسیم. دریچه‌ای که با گذاشتن یا برداشتن آن در مسیر آب، جریان را بسته، باز یا نیمه باز می گذاشتند. شیرهای دروازه‌ای امروزی در واقع همان آب بند های قدیمی هستند.

انواع شیر فلکه کشویی

کاربرد اصلی شیر فلکه کشویی 

شیر فلکه کشویی از جمله شیرهایی است که برای قطع و وصل جریان استفاده می شود . این نوع شیرها دارای فلکه ای هستند که با چرخش آن بصورت پاد ساعتگرد و ساعتگرد عمل باز و بسته شدن انجام می شود .شیر کشویی یک شیر مسدود کننده است که برای دو حالت باز یا بسته مناسب می باشد. شیر فلکه کشویی دارای نشیمنگاه است که زبانه شیر روی آن مینشیند و مسیر عبور سیال را سد میکند. شیر کشویی را می توان به صورت دستی از طریق فلکه یا آچار مخصوص (در صورت نصب در یک محفظه) و یا به وسیله یک محور (در صورت نصب در زیر زمین) باز و بسته کرد. باز و بسته کردن شیر به صورت خودکار از طریق مکانیزم نیز مخصوص امکان پذیر است و جهت استاندارد بستن شیر، موافق جهت عقربه های ساعت است. شیر فلکه ها ابزاری هستند که در صنعت با توجه به موقعیت و نحوه عمل شیرفلکه ها مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین استفاده شیر فلکه قطع یا ایجاد جریان سیال در درون لوله می باشد.

شیر فلکه کشویی ایده آل

یک شیرفلکه ایده ال, شیرفلکه ای است که سیال را با کمترین مقاومت و ایجاد کمترین افت فشار از خود عبور دهد و به بیان دیگر در وقت لازم از عبور سیال به هر صورت از داخل خود جلوگیری کند. گاهی اوقات برای تنظیم جریان سیال نیز شیرفلکه مورد استفاده قرار می گیرند که این عمل با تغییر مسیر حرکت و با اندکی مقاومت صورت می پذیرد در برخی مواقع نوع بخصوصی از شیرفلکه ها که به طور اتوماتیک باز و بسته می شو.ند و از بروز اتفاقات جلوگیری می کنند در صنعت بکار می روند.  

شیر فلکه توپی (Ball Valve)

از رایج­ترین و پرکاربردترین انواع شیرفلکه، شیرفلکه توپی است که از این نوع شیرفلکه برای کنترل جریان مایعات در سیستم لوله کشی صنعتی استفاده می­‌شود. شیرفلکه­‌ی یک کره‌­ی توخالی دارد که در دیواره­‌ی آن حفره‌ه­ای دایره­ای قرار گرفته است. هنگامی که شیرفلکه در موقعیت باز قرار دارد، حفره در راستای لوله قرار گرفته و جلوی عبور مایع را می­گیرد. وقتی شیرفلکه در موقعیت بسته قرار می­گیرد، کره 90 درجه می­چرخد و جریان قطع می‌شود.

شیر فلکه کشویی (Gate Valve)

شیر فلکه­‌ی کشویی حاوی کشویی است که وقتی جریان کاهش پیدا می­‌کند، جریان را قطع می­‌کند. این نوع از شیرفلکه برای دو حالت باز و بسته مناسب است و  کشویی دارد که هنگام پایین آمدن جریان را قطع می‌کند. شیر فلکه کشویی برای دو حالت باز و بسته مناسب است و معمولاً وقتی فرکانس کارکرد پایین است مورد استفاده قرار می­گیرد.

شیر فلکه یکطرفه‎ ‎شیر فلکه یکطرفه (Check Valve)

در لوله کشی صنعتی از شیرفلکه­‌های یکطرفه به منظور ممانعت از وقوع حادثه استفاده می­‌شود، چون این نوع شیرفلکه اجازه­‌ی بازگشت را به سیالات نمی‌­دهد و مانع ایجاد جریان معکوس می­‌شود. وقتی که سیال رو به جلو در جریان است، شیرفلکه باز است، اما با تغییر جهت جریان شیرفکه به صورت یکطرفه بسته می­‌شود.

شیرفلکه پروانه ایشیر فلکه پروانه‌ای (Butterfly Valve)

برخلاف برخی از شیر فلکه­‌های دیگر، شیرفلکه پروانه­‌ای برای کنترل جریان بدون توقف کامل آن مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در این نوع شیرفلکه یک دیسک می­تواند در جهت عقربه­‌های ساعت یا خلاف آن دوران پیدا کند تا جریان افزایش و کاهش پیدا کند. باتوجه به جریان مورد نظر، دیسک می‌تواند عمود بر جریان، موازی آن یا بین این دو حالت قرار بگیرد. لازم به ذکر است که این نوع از شیرفلکه­‌ها یعنی شیرفلکه پروانه‌ای ارزانتر و پرکاربردتر از انواع دیگر شیرفلکه است .

شیر فلکه دیافراگمی (Diaphragm Valve)

شیرفلکه‌­ی دیافگرامی یک دیافگرام دارد که با بالا و پایین رفتن جریان را کنترل و تنظیم می­‌کند. کابرد این نوع شیرفلکه این است که از آن در لوله کشی صنعتی برای عبور سیالات حاوی ذرات جامد استفاده می­‌شود. این شیرفلکه هزینه­‌ی بیشتر دارد ولی در ازای قیمت بالا، در کنترل جریان دقت بیشتری دارد.

شیرفلکه‌های کروی( GLOBE VALVES)

همانطور که از اسمش پیداست، این نوع شیرفلکه کروی شکل است. از شیرفلکه کروی می­توان به منظور کنترل کردن و تنظیم جریان سیالات استفاده کرد. در شیرفلکه­‌ی کروی، زاویه­ای 90درجه بین ورودی و خروجی شیرفلکه وجود دارد. شیرفلکه­ی کروی افت فشارکمتری ایجاد می‌­کند. این نوع از شیرفلکه­‌ها وقت کمتری برای نصب احتیاج دارند. همچنین، شیرهای کروی کمتر دچار فرسودگی می­شوند و افت فشار در این نوع شیرها بیشتر است.

شیرهای سوزنی(Needle Valves)

شیرهای سوزنی شبیه به شیرهای کروی هستند. کنترل جریان سال در لوله­‌های باریک از طریق این شیرهای سوزنی امکان پذیر است. دیسک شیرهای سوزنی از میله­‌ی نازک مخروطی شکلی تشکیل شده که از داخل سوراخ مدور صفحه عبور کرده و  باعث محدود شدن جریان حرکت سیال می­‌شوند. انواع شیرهای سوزنی عبارتند از: شیرهای سوزنی  نرمال يا استاندارد- شیرهای سوزنی رینگ پره‌ای- شیرهای سوزنی با سیلندر سوراخ دار.

شیر سه راهه دستی(Cross Globe Valves)

شیر سه راهه دستی می­‌تواند دو راه را به هم مرتبط کند. کاربرد این نوع شیرها٬ کنترل درجه حرارت سیال است.

شیرشلنگی( Hose Valve )

یکی از انواع شیرفلکه است که برای آبیاری فضای سبز استفاده می­‌شود.

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، بنابراین زیبایی آشپزخانه بیشتر به چشم می آید. هنگام انتخاب شیرآلات خانگی باید توجه کنید که با سایر لوازم جانبی سینک ظرفشویی مانند درپوش سوراخ سینک، جا مایعی و… مطابقت و همخوانی داشته باشد. مثلاً اگر شیرآب روکش کرومی براق دارد، بقیه‌ی وسایل اگر روکش مات نیکل دارند باید جایگزین شوند. چون در زیبایی خانه و آشپزخانه تأثیر می­گذارد. خرید شیرآلات آشپزخانه مناسب بستگی زیادی به لوله کشی موجود دارد. شیر آب آشپزخانه باید بسیار کاربردی، بادوام، کارآمد، راحت و شیک باشد.

معمولاً تا زمانی که شیرآشپزخانه خراب نشود، شیرآلات دیگری نمی‌خریم. افرادی که وظیفه‌ی طراحی ودیزاین منزل را برعهده دارند می­‌گویند که انواع مختلف شیرهای آب را انواع مدل آشپزخانه گرفته تا شیرآلات حمام و دستشویی تعویض و نصب کردند و توصیه می­‌کنند که شیرهای توپی پلاستیکی چون نشت می­‌کنند بهتر است که کمتر از آنها استفاده شود و مارک‌های شیرآلات غیرقابل اعتمادی که رایج و مشهور نیستند.

شیرآلات خانگی در انواع مختلف تولید می­شود. هریک از شیرآلات طرح منحصر به فردی دارند. انواع شیر فلکه و کاربردهای آن در وهله‌­ی اول ممکن است تصور کنید که تنها وظیفه­‌ی این شیرآلات خانگی تأمین و  توزیع آب سرد و گرم برای شستشو و غیره است. اما اینطور نیست. امروزه شیرآلات نقش مهمی در زیبایی و دیزاین منزل و آشپزخانه­‌تان دارند. انواع مختلفی از شیرآلات خانگی در بازار موجود است و تنوع در شیرآلات ممکن است باعث شود در انتخاب دچار شک و تردید شوید. در این مقاله اطلاعاتی درباره­ی شیرآلات به شما ارائه می­‌دهیم.

شیرهای فشاری

انواع شیر فلکه و کاربردهای آن در قدیم بیشتر استفاده می­‌شدند. این نوع شیرآلات واشر دارند و ارزان قیمت نیز هستند. برای قطع و وصل کردن جریان آب در این شیرآلات باید فشار بیشتری اِعمال کنید. همچنین، شیرآلات فشاری دارای دو اهرم هستند که آب سرد و گرم را با هم ترکیب می­‌کنند. امروزه بجای استفاده از این نوع شیرآلات از شیرهای مدرن استفاده می­‌کنند.

شیر فلکه کشویی زبانه فلزی