گروه خبري : اخبار و اطلاعیه ها
تاريخ انتشار : 131/03/29 - 16:03
كد :71

استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل نوعی فولاد است که در برابر زنگ زدگی و خوردندگی مقاوم می‌باشد و ویژگی‌هایی که آن را متمایز از فولاد معمولی می‌کند این است که در مقابل برخورد هوا و رطوبت به آن لک ایجاد نمی‌شود.


علت این مقاومت وجود حداقل 11 درصد کروم و 1.4 درصد کربن است. وجود کروم در فولاد باعث ایجاد خاصیت محافظت در مقابل خورندگی می‌شود و با افزایش کروم میزان این خاصیت افزایش می‌یابد.
وجود کروم، آلیاژی از آهن و نیکل در این فولاد به عنوان یک محافظ عمل می‌کند که اگر خراشی روی سطح آن ایجاد شود این لایه می‌تواند خودش را ترمیم کند.

استنلس استیل چیست؟

انواع استنلس استیل

استنلس استیل‌ها بر اساس میزان اجزای آلیاژی خاصی که دارند زیر سختار استنلس استیل را کنترل می‌کنند و بر این اساس انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

استنلس استیل آستنیتیک

بزرگ‌ترین گروه خانواده استنلس استیل‌ها هستند. به دلیل خواص زیاد و مقاومت بالایی که در برابر خورندگی و زنگ زدگی دارند از محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین فولادهای ضد زنگ می‌باشند و همچنین به دلیل داشتن قدرت و قابلت انعطاف پذیری عالی در بیشتر موارد کاربرد دارند. در مقایسه با سایر انواع استنلس استیل‌ها دارای محتوای نیکل بسیار زیادی هستند. فولادهای آستینی به دلیل قابلیت جوش و چکش خواری بسیار معروف هستند.

نمونه‌ها پرکاربرد این نوع استنلس استیل

استنلس استیل 304
یکی از دلایل استفاده از این نوع، با دوام و ضد زنگ بودن آن در محیط‌های مرطوب است. استیل 304 دارای 8 درصد نیکل و 18 درصد کروم و کمتر از 0.08 درصد کربن می‌باشد که این مقدار کربن خاصیت غیر مغناطیسی بودن به وجود آورده است و وجود نیکل و کروم باعث ایجاد خاصیت ضد زنگی شده است.
استنلس استیل 304 کاربردهای فراوانی دارد نظیر:
ابزار پخت و پز، کارد و چنگال، سینک، تجهیزات سلف، بیمارستان‌ها، غذا و نوشیدنی‌ها، داروسازی، نفت و گاز و…
استنلس استیل 316
در محیط‌هایی که مقاومت بیشتری از استیل 304 نیاز است از این نوع استفاده می‌شود. مقدار کروم موجود در این نوع 18 درصد و میزان نیکل 12 درصد است. افزایش نیکل و دارا بودن حدود 3 درصد مولیبدن در این نوع باعث ایجاد مقاومت بیشتر در برابر خورندگی و حفره دار شدن نسبت به استیل 304 شده است. به همین دلیل برای محیط‌های اسیدی گزینه بهتری خواهد بود.
موارد کاربردی استنلس استیل 316:
ظروف برای نگهداری انواع مایعات و جامدات خورنده، محیط‌های حاوی کلر و آلودگی‌های دریایی، تجهیزات صنعتی مواد شیمیایی، نفتی و معدنی، آب‌های شیرین، لوله‌ها، تجهیزات دارویی و پزشکی، صنایع کاغذ و خمیر کاغذ، کنترل آلودگی.
استنلس استیل 309
این نوع به فولادهای نسوز معروف هستند و از نظر مقاومت در برابر خورندگی و زنگ زدگی بین 304 و 316 می‌باشد. عنصرهای نیکل و کروم در این نوع بیشتر از 304 است به همین دلیل در مقابل دماهای بالاتر مقاوم‌تر هستند و همچنین به دلیل نداشتن عنصر مولیبدن نسبت به 316 از مقاومت کمتری برخوردار می‌باشد.
از جمله کاربردهای این نوع فولاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
صنایع شیمیایی، ظروف دما بالا، قطعات کوره، صنعت سیمان، صنعت هوا فضا، سیستم‌های اگزوز و…

لیست قیمت شیرآلات صنعتی مهاب آب ایرانیان 

لیست قیمت ویفری اهرمی pn10 مهاب آب ایرانیان

دانلود لیست قیمت مهاب اب ایرانیان

شیر فلکه چدنی مهاب -مهاب پلیمر