گروه خبري : اخبار و اطلاعیه ها
تاريخ انتشار : 1402/05/01 - 16:13
كد :84

انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آن ها

شیر آلات صنعتی، شیرآلاتی هستند که در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، تاسیسات و آب و فاضلاب برای کنترل، قطع و وصل جریان سیالات درون لوله ها به کار برده می شوند.

شیر آلات صنعتی ابزاری هستند که درصنایع مختلف با توجه به موقعیت و نوع عملکرد آن ها مورد استفاده قرار می گیرند که از مهم ترین استفاده آن ها  می توان از برای ایجاد قطع و یا وصل کردن سیالات در درون لوله اشاره کرد. شیر صنعتی ایده آل شیری می باشد که سیال را با کمترین مقاومت و ایجاد کمترین افت فشار از خود عبور داده و به بیان دیگر در وقت مناسب باز شده و از عبور سیال به هر صورت از داخل خود جلوگیری کند.

انواع شیرآلات صنعتی از نظر کارکرد 

  • شیرهایی که با نیروی انسانی کار می کنند
  • شیرهای خودکاری که با نیروی هوا، مایعات و گازهای کنترل شونده کار می کنند
  • شیرهای خودکاری که با نیروی برق کار می کنند

 

از انواع شیرآلات صنعتی که در بازار یافت می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد که شرح کوتاهی از مشخصات و کاربرد آن ها نیز آمده است:

شیرهای کشویی زبانه فلزی

شیرهای کشویی زبانه فلزی: شیر فلکه زبانه فلزی در جهت قطع و وصل جریان مایعات و سیالات گوناگون، بدون مواد زاید تا دمای 120 درجه سانتی گراد، مورد استفاده قرار می گیرد. که معمولا در ساخت بدنه شیر فلکه زبانه فلزی، از آلیاژ چدن داکتیل استفاده می شود که این امر باعث افزایش مقاومت این محصول در برابر تغییرات متنوع آب و هوایی می شود.

شیر کشویی زبانه لاستیکی

شیر کشویی زبانه لاستیکی: شیر کشویی برای قطع و وصل انواع سیالات و مایعات غیراسیدی و فاقد مواد اضافی و زاید تا دمای 80 درجه سانتیگراد استفاده می شود. شیر کشویی زبانه لاستیکی، در جهت کارایی و جریان سیالات از افت فشار استفاده می کند.

شیر کشویی قیری

شیر کشویی قیری: از شیر کشویی قیری برای سیالاتی با دمای بالا استفاده می شود. فشار کاری شیر قیری مهاب تا 10 بار است.

شیر کشویی قیری

شیر سوزنی: شیر سوزنی چدنی ساخت مهاب پلیمر، دارای شکل ظاهری متفاوتی است که با نام شیر بشقابی نیز شناخته می شود، این محصول برای کنترل جریان قطع و وصل انواع مایعات و سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. شیر سوزنی چدنی دارای آب بندی دوطرفه، کامل و موازی می باشد.

شیر ویفری

شیر ویفری: بیشترین کاربرد شیر پروانه ای ویفری اهرمی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مشاهده می شودکه از این محصولات برای قطع و وصل و کنترل جریان استفاده می گردد.

شیر حوضچه

شیر حوضچه: شیر حوضچه به طور معمول با فشار کاری PN 6 فشار 6 بار ساخته می شود و برای سیستم هایی که دارای فشار بالاتری هستند کار برد ندارد. این شیر کار قطع و وصل جریان و تخلیه را انجام می دهد و بیشتر انتهای لوله پلی اتیلن و یا لوله فولادی متصل می شود.

شیر پروانه ای فلنج دار

شیر پروانه ای فلنج دار: مشخصات فنی شیر پروانه ای فلنج دار گیربکسی، با فشار کاری 10 و16 بار، در سایز از 150 تا 400 میلیمتر و جنس بدنه چدن خاکستری و چدن داکتیل نیز می باشد.

شیر صافی چدنی

شیر صافی چدنی: شیر صافی چدنی فلنجدار، که برای جلوگیری از ورود ذرات و اشیا خارجی به درون مسیر جریان انواع سیالات مورد استفاده قرار می گیرد، در شرکت  مهاب پلیمر، با استفاده از متریال عالی و باکیفیت، با قیمت های بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای به فروش می رسد.

شیر یکطرفه چدنی

شیر یکطرفه چدنی : شیر یکطرفه چدنی یا شیر خودکار، به صورت خودکار و با فشار سیال عمل می نماید و هیچ دسته شیر مانند یا وسیله کنترلی در خارج از آن جهت باز و بسته کردن شیر وجود ندارد، فقط از یک طرف به سیالات امکان حرکت می دهد و امکان حرکت دو طرفه را به آن ها نمی دهد و با یک پیکان بر روی بدنه شیر یکطرفه چدنی جهت حرکت مشخص می گردد.

شیر فشار شکن

شیر فشار شکن: شیر فشارشکن تولید مهاب پلیمر به عنوان یکی از پرکاربرد ترین و ساده ترین شیرآلات چدنی شناخته می شود. این نوع شیر ها دارای کارایی اتوماتیک برای تبدیل فشار زیاد ورودی به فشار ثابت و کم می باشند.

شیر اطمینان

شیر اطمینان: از تجهیزات ایمنی در صنعت تاسیسات، شیر اطمینان فشار یا PSV می باشد. شیر اطمینان از قرار گرفتن لوله ها، شیرآلات، مخازن تحت فشار و… در شرایط فشاری بیش از فشار طراحی جلوگیری می کند.

شیر تیغه ای

شیر تیغه ای: شیر تیغه ای چدنی، نوعی شیرآلات صنعتی که برای قطع و وصل جریان انواع مایعات و سیالات مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل شکل ظاهری بسیار خاص خود، به نام دوم شیر کشویی چاقوئی نیز شناخته می شود. شیر تیغه ای چدنی را با توجه به نیاز مصرف کننده در اندازه های 50 میلی متر الی 300 میلی متر تولید می کنند و در بازار به فروش می رسانند.

شیر آتش نشانی دفنی

شیر آتش نشانی دفنی: کلاهک و بدنه شیر آتش نشانی دفنی از چدن داکتیل (GGG40) با محور فولاد زنگ نزن (X20Cr13) چپ گرد رولینگ شده مطابق استاندارد DIN 103 و قطعات لاستیکی: EPDM می باشد.

و...

خرید شیرآلات صنعتی

همان طور که متوجه شدید شیرآلات صنعتی یکی از مهمترین قسمت های تاسیسات لوله کشی در صنایع هستند که در هر زمینه کاری ابزارآلات مخصوص به خود را دارد که استفاده از این ابزارها برای انجام کار , گاهی اوقات جهت راحتی و گاهی هم الزامی است ، شیرآلات صنعتی از جمله ابزارهای ضروری در صنعت هستند. جهت خرید شیرآلات صنعتی می بایست به کیفیت آن بسیار توجه کرد تا در حین استفاده در طولانی مدت به مشکلی برخورد نکرد. در خرید انواع شیرآلات صنعتی باید به این نکات توجه کنیم که این شیرآلات در انواع و جنس ها و اندازه های متفاوت تولید می شوند و با توجه به کاربرد و نیازمان آن ها را تهیه کنیم. همچنین باید به این پارامتر ها دقت کنیم که کار شیر در چه دما و فشاری است، وظیفه ی شیر چیست و اندازه خورندگی سیال چه اندازه است.

شایان ذکر است که خرید از مراکز معتبر تولید کننده شیرآلات صنعتی تضمین کننده کیفیت و کاربرد شیرآلات نیز می باشد.